Příčiny zánětu

Jaké jsou příčiny vzniku zánětu močových cest?

Při zánětu močových cest choroboplodné organismy pronikají močovou trubicí do měchýře. Pokud není močový měchýř proplachován pravidelným příjmem tekutin, bakterie se v měchýři rychle pomnoží.

V 80 % případů je příčinou močové infekce bakterií Escherichia coli. Tato bakterie je normální součástí naší stolice. Většinou s ní žijeme ve vzájemné shodě. Ona brání naše střevo před pomnožením nebezpečných bakterií, my jí poskytujeme dostatek potravy a vhodné životní prostředí. Přes přísné dodržování hygienických opatření může občas dojít k vycestování bakterie z konečníku přes hráz do močové trubice a tudy dále do močového měchýře. Pokud se bakterie v močovém měchýři dále namnoží, může způsobit zánět močových cest.

Moč je za normálních okolností čirá a sterilní – tj. prostá jakýchkoliv bakterií. Pokud se v moči bakterie objeví, nemusí to být ještě spojeno s problémy. Vše záleží na agresivitě, počtu bakterií a naší odolnosti vůči dané infekci.

Někdy však bakterie v močových cestách přemohou imunitní obranu organismu, rozmnoží se a vyvolají zánět. Pokud se častěji potlačuje nucení na moč, může se zvyšovat pravděpodobnost zánětu močových cest, močových infekcí.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

To use reCAPTCHA you must get an API key from https://www.google.com/recaptcha/admin/create